Як Сталін обсадив Донбас "зеленкою"Це Волноваха. Та сама…


1950-й. Напевно найбільш благородна праця – посадити дерево. Тут – робітники місцевого лісорозсадника виймають саджанці пірамідальної тополі, щоб розсадити їх по околиці.Це лише епізод грандіозного сталінського плану, який стартував 70 років тому – восени 1948 го.
Україна щойно вибралася з чергового голодомору, коли неврожайного 46-го Кремль підвищив норми хлібозаготівель. У перший повоєнний рік Радянський Союз вразила посуха. Але уряд ще й підняв норми поборів з селян. Зерно ввозили як допомогу в країни Центральної Європи – створювався соціалістичний табір.


Щоб уникнути ускладнень по хлібозаготівлі, влада Полтавщини, наприклад, в липні 1946-го заборонила "колгоспам, колгоспникам і одноосібним господарствам продаж та обмін зерна і печеного хліба до виконання плану здачі зерна державі врожаю 1946 року". У серпні газета Зоря Полтавщини опублікувала постанову: за самовільне порушення цієї заборони призначався штраф у розмірі 300 руб., а після повторного випадку – вже до суду.


Багато керівників колгоспів, пам’ятаючи великий голод 1933-го, намагалися зберегти хоча б трохи хліба для своїх селян. Відразу ж прокотилася хвиля судів над головами господарств, які "під виглядом посівного фонду ховали цілком товарне зерно".


Зрештою, тільки з України в 1946-му вивезли близько 2,5 млн т зернових. А до березня наступного року через голод Україна втратила до 1 млн своїх жителів. Тоді дистрофія лідирувала в лікарняних звітах, а в Ізмаїльській і Дніпропетровській областях були зафіксовані кілька випадків канібалізму.
У Кремлі, як зазвичай, у катастрофі звинуватили погоду і «перегини на місцях». Другий пункт міг означати, що завгодно. Головне – Кремль знову ні в чому не винний. До того ж, там у невсипущого вождя визрівав рятівний план, як уникати надалі посухи, а відповідно і голоду.


Передбачалося посадити вісім великих лісових магістралей державного значення. Як, скажімо, дороги державного значення. Або розкрадання державного масштабу.


Загальна протяжність рукотворних посадок — понад 5,3 тис. км. Крім того, степові поля обносяться лісозахисними смугами. Вони мали зменшити ризик пилових бур, які часом зносили до десяти см верхнього шару родючих чорноземів. Взимку ж такі посадки мали затримувати сніг на полях.


Закипіла робота. Радянська пропаганда просто захлиналася від захоплення Сталінським планом перетворення природи. Ще б пак – адже з появою лісосмуг клімат мав – що там мав… – повинен був стати м’якішим у степах. Їм на допомогу тільки в Україні з’явилося близько тисячі штучних ставків.


«У збірнику немає сюжетних віршів, в яких би [...] відтворювалися конкретні події сучасності, здійснення сталінського плану перетворення природи». Це – з рецензії на збірку Володимира Сосюри Весняний цвіт в газеті Україна молода. Автор відгуку – якийсь Іванов П.


Як сказав би Григорій Горін, в Союзі тоді мати таке прізвище – все одно, що не мати ніякого.


І той якийсь Іванов П. міг дякувати своїй мімікрії вже за рік після тієї рецензії. У 1953-му країна вже плакала чи раділа від смерті Сталіна. А до середини 1950-х новий вождь Микита Хрущов наказав потихеньку забути про перетворення природи.


До того ж, з першим серйозним випробуванням – посухою 1954 року – сталінські лісопосадки не впоралися. Та й не могли – щоб зупинити суховії, вони мати вирости щонайменше на 20 м. заввишки.


Того ж року тисяча наукових співробітників дослідила 580 колгоспів в 16 областях, де посадки мали потрібну висоту. Виявилося, на захищених лісосмугами полях урожай був вищим тільки на два центнери з гектара, ніж на відкритих нивах.


Потім будуть ще й інші проекти лісозахисних смуг – від снігових заметів на нових дорогах, наприклад. Але сталінський привіт ще й досі шлють численні зелені лісосмуги.


Зеленка, як називають їх з літа 2014-го ...


Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Передплатіть журнал НВ за спеціальною ціною

До кінця листопада дешевше на 100₴ Передплатіть журнал на 12 місяців усього за 559₴

Передплатити зараз
Ukraine-2020


Facebook Twitter Google+Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/opinion/shama_2/jak-stalin-obsadiv-donbas-zelenkoju-2506011.html”