Кандидати до Вищої ради правосуддя від парламенту: хто вони


Вже майже три роки судова влада в Україні формально незалежна. Питаннями суддівської кар’єри займаються органи суддівського врядування – Вища рада правосуддя (ВРП) та Вища кваліфікаційна комісія суддів, які більше, ніж на половину, складаються з самих суддів.

Об этом сообщает Слон


Раніше суддів на посади призначали президент та парламент, що створювало очевидну залежність судової гілки влади від політиків та стимулювало політичні призначення. Тому у 2017 році управління судами передали самим суддям – на європейський манер.


Проте з того часу суди так і не стали повноцінно незалежними, а довіра суспільства до судової влади залишається найнижчою серед всіх державних інституцій. Що можна вдіяти з цим вже зараз – розповідаємо.


Судова реформа Зеленського: змінювати не можна блокувати


Президент Зеленський, попри обіцянки, пішов шляхом призначення представників старих, але лояльних суддівських еліт замість просування реальних агентів змін. І вони сповна йому “віддячили”.


Зеленський, декларуючи відкритість та неупередженість, призначає до ключових органів управління судами представників старої суддівської корпорації. Для його попередника така політика закінчилась провалом судової реформи та поразкою на виборах.


Що можна вдіяти вже зараз?


Якщо бути відвертим, то весь чинний склад ВРП вже заплямувався рішеннями, які свідчать про їхню абсолютну політичну лояльність. Покривання суддів сумнозвісного Окружного адміністративного суду міста Києва на чолі з одіозним Павлом Вовком є яскравою ілюстрацією цього факту.


Тому наші міжнародні партнери, які підтримують судову реформу, а саме Міжнародний валютний фонд і Європейський Союз, поставили очищення ВРП ключовою умовою отримання Україною фінансової допомоги.


Однак вже зараз Верховна Рада має заповнити дві вакансії у Вищій раді правосуддя. Від того, хто це буде, агенти змін в судовій владі чи чергові представники суддівської корпорації, будемо бачити справжні наміри влади щодо реалізації взятих на себе зобов’язань.


Сергій Бабій


Депутатська група “За майбутнє” висунула в кандидати до ВРП суддю Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Сергія Бабія.


У мотиваційному листі кандидат себе характеризує як “self-made man” і стверджує, що “не має викривленого сприйняття суддівської корпоративної етики”. Також кандидат критикує деяких колег із суддівської системи за участь в корпоративних війнах, підкреслює відповідальність самої ВРП за ці події і стверджує, що це свідчить про неналежне виконання нею своїх функцій.


У висновку зазначено, що за 2018 рік суддя та члени його сім’ї загалом заробили трохи більше 750 тис.₴ У цьому ж році дружина судді витратила 783 тис.₴ на придбання автомобіля. Тобто сім’я витратила на купівлю авто на майже 25 тисяч₴ більше, ніж заробила за рік.


Але згідно з декларацією, заощадження судді та його сім’ї за рік не зменшились, а навіть зросли. За що жила сім’я цілий рік та з яких джерел збільшились їхні заощадження – невідомо.


Також Сергій Бабій з 2016 по 2018 рік не декларував дім, земельну ділянку та половину квартири. На управління цих об’єктів суддя отримав довіреність від своєї матері.


Лариса Гольник


Сама ж догана була потім скасована Великою Палатою Верховного Суду.


У своєму мотиваційному листі кандидатка зазначає, що першочерговим завданням є повернення довіри суспільства до судів, відновлення авторитету в питаннях моралі, чесності, непідкупності та принциповості.


Лариса Гольник стала суддею у 2010 році, а минулого жовтня пройшла кваліфікаційне оцінювання. Громадська рада доброчесності не виявила щодо неї жодної негативної інформації.


Микола Войнарівський


Депутатська група “Довіра” висунула кандидатом до ВРП голову Миколаївського районного суду Миколаївської області Миколу Войнарівського. В своєму мотиваційному листі кандидат обмежився лише формальними фразами щодо судової реформи, правової держави, захисту громадян та європейських стандартів захисту прав людини.


Войнарівський став суддею у 2010 році, а у вересні 2019 року Фундація DEJURE проаналізувала суддю на доброчесність і знайшла порушення етичних норм. Суддя систематично ухвалював судові рішення під час знаходження в місці, де проходив навчання, а не в суді.


Ірина Швець


Фракція “Опозиційна платформа – За життя” висунула в кандидати до ВРП першу заступницю керівника секретаріату фракції Ірину Швець. В минулому кандидатка була секретарем судових засідань і це, як вона зазначає в мотиваційному листі, “стало рушійною силою в подальшій трудовій діяльності та професійній визначеності”.


При цьому кандидатка зазначила значні суми готівкових коштів у гривні та валюті, якими володіє вона та її матір на загальну суму у понад 5 млн. грн в еквіваленті. Постає логічне питання про джерело походження зазначених коштів ексспівробітниці КМДА, яка протягом 3 років не мала інших джерел доходів, крім пенсії.


Ольга Шило


Фракція “Слуга народу” висунула в кандидати до ВРП Ольгу Шило – доцентку, завідувачку кафедри кримінального процесу та оперативно-розшукової діяльності Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.


Кандидатка входить до складу Комісії з питань правової реформи, створеної президентом, та Науково-консультативної ради при Державному бюро розслідувань. В своєму мотиваційному листі кандидатка зазначає, що прагне докласти максимум зусиль до відновлення довіри до судової влади та підвищення її авторитету.


Однак кандидатка так і не зазначила вартість двох житлових будинків в Харкові та одного у Київській області.


Ці неточності потребують пояснень, адже з цих фактів ми поки можемо зробити декілька висновків: або доцент юридичного університету не може заповнити декларацію без помилок, або кандидатці є що приховувати від нас із вами.


Реформи чи імітація – дізнаємось незабаром


Ми вважаємо, що серед зазначених кандидатів Лариса Гольник є єдиною кандидаткою, у доброчесності якої немає жодних сумнівів, а також своєю позицією і діяльністю довела, що може стати агентом змін в Вищій раді правосуддя.


Втім, комітет Верховної Ради з питань правової політики вчора рекомендував всіх п’ятьох кандидатів. Хоча мав повне право не рекомендувати сумнівних осіб.


Кого обере парламент, ми дізнаємось протягом наступних тижнів. Надія на те, що народні депутати відкинуть сумнівних кандидатів і приведуть до присяги чесних та сміливих, є мізерною.


Однак народні обранці мають розуміти, що подальша деградація судової влади неминуче призведе до ослаблення інших інститутів влади, що в часи війни та глобальних епідемічних і економічних загроз несе великий ризик, в тому числі і для збереження державності. І в тому сценарії майбутнього для них місця у владі може не знайтися, а от несправедлива судова влада залишиться.


Владислав Петров, менеджер проектів Фундації DEJURE


Остання Публіцистика

Обережно, тотальне стеження в мережі

Як силовики можуть отримати доступ до ваших смартфонів

Как в украинских судах зародилась политическая коррупция

Хранители системы

СБУ та боротьба з корупцією

Яким є досвід спецслужб інших країнНас підтримали

Асоціація УМДПЛ
Студія Real Stories Production


Підтримати альманах "Антидот"

Хочу підтримати


Джерело статті: “https://antydot.info/publicistics/kandydaty-do-vyshchoi-rady-pravosuddia-vid-parlamentu-khto-vony/”