Абелівську премію з математики вперше в історії присудили жінці

Уленбек є одним із засновників програми Інституту жінок і математики, створеної в 1993 році

Норвезька академія наук і літератури вирішила присудити премію Абеля за 2019 рік Карен Уленбек із Техаського університету в Остіні (США), вона стала першою жінкою, що здобула нагороду за досягнення в математиці. Про це повідомив офіційний сайт премії.

Уленбек здобула премію Абеля "за її новаторські досягнення у сфері геометричних рівнянь у частинних похідних, калібрувальної теорії та інтегровних систем, а також за фундаментальний вплив її роботи на аналіз, геометрію і математичну фізику".

Король Гаральд V вручить нагороду лауреату на церемонії в Осло, яка відбудеться 21 травня.

Уленбек стояла біля витоків Математичного інституту Парк-Сіті, який прагне навчати молодих дослідників. Вона також є одним із засновників програми Інституту жінок і математики, створеної в 1993 році для розширення можливостей жінок керувати дослідженнями у сфері математики на всіх етапах їхньої академічної кар’єри.

Вона розробила інструменти й методи глобального аналізу, які тепер є в наборі інструментів кожного геометра й аналітика. Її робота заклала основи сучасних геометричних моделей у математиці та фізиці.

Премію Абеля присуджують за внесок у сфері математики. Її щорічно в Осло вручає король Гаральд V, керує нею Норвезька академія наук і літератури від імені міністерства освіти і науки Норвегії.

Сума премії становить 6 млн норвезьких крон (понад $650 тис). Лауреата обирають на основі рекомендацій комітету Абеля, до складу якого входить п’ять міжнародно визнаних математиків. Премію Абеля було засновано у 2002 році до 200-річчя з дня народження норвезького математика Нільса Генріка Абеля.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/news/worldnews/abelivsku-premiju-z-matematiki-vpershe-v-istoriji-prisudili-zhintsi-824324.html”